Hirtensteine, Sieben Hirten
Ciekawa grupa skalna położona w środkowo-wschodniej części Wysoczyzny Idzikowa, a dokładniej przy trasie nr 392 z Bystrzycy Kłodzkiej do Stronia Śląskiego na niewysokim grzbiecie o kulminacji 590 m n.p.m., stanowiącym wschodnią krawędź Wysoczyzny Idzikowa, około 0,6 km w kierunku północnym od Idzikowa, najlepiej zjechać na Kamienną/Nowy Waliszów. Samochód najlepiej zostawić na poboczu przy tablicy informacyjnej. Potem w górę zgodnie z tablicą informacyjną ok.200mb.
Grupę tworzy ciąg siedmiu skał o dość charakterystycznej formie, wyrastających pionowo na długości ok. 200 metrów z dość wąskiego grzbietu Wysoczyzny Idzikowa, które pod wieloma względami są wielką osobliwością stanowiąc perełkę Ziemi kłodzkiej. Cztery skały są większe, jedna średnia, pozostałe dwie to duże głazy. Skały mają formę płaskich ścian, iglic i żylet o wysokości do 10 m, szerokości od 8 do 20 m i grubości od 1,5 do 3 m., ustawionych w kierunku N-S, w kierunku Idzikowa dalej stanowią rząd rozrzuconych symetrycznie dużo mniejszych skałek. Wrażenie jakby się szło po kolczastym grzbiecie dinozaura. Dodatkowo można zweryfikować swoją "tuszę" ... przeciskając się pomiędzy nimi :).
Ciekawostką jest ślad po… znajdujący się na jednej ze skałek… po czym? Źródła o niczym nie wspominają może za czasów niemieckich była to tablica informująca? Po czym, że aż ślady krat?
Skały zbudowane są z …. Wyglądają jak beton z wymieszanymi kamieniami, wg danych geologicznych to górno kredowe piaskowce i gruboziarniste zlepieńce głównie kwarcowe z otoczakami skał metamorficznych i kredowych margli. Warstwy skał zapadają pionowo stanowiąc fragment fleksury w miejscu dyslokacji, która powstała w wyniku alpejskich ruchów górotwórczych, wynoszących Masyw Śnieżnika. Sztywne skały metamorficzne głównie zalegające głębiej gnejsy, pękły w wyniku czego powstał uskok wyraźnie widoczny w rzeźbie terenu, jego przejawem jest wznoszący się 0,5 km na wschód stromy stok Suchonia.
Nazwa skał związana jest z legendą o pasterzach, którzy wzgardzili chlebem, za co zamienieni zostali w skały. Pasterskie Skały są jedyną w tym rejonie grupą ostańców przetrwałych z pionowego fragmentu fleksury. Skały objęte są ochroną jako pomnik przyrody. Obok znajduje się miejsce do biwakowania ława/miejsce na ognisko – dojazd możliwy samochodem terenowym
Możliwość Legalnego Noclegu na dziko w okolicy punktu: Program: Zanocuj w lesie – Obszary na żółto
Info własne oraz słownik geografii turystycznej Sudetów oraz inne materiały własne oraz portale informacyjne
Jesteśmy na Ziemi Kłodzkiej
Informacja i Rezerwacja Noclegów
Marek: Tel. +48 694 795 755
Informacja
Magda: Tel +48 537 174 172
Przyjedź, Zostań, Zwiedzaj z Nami,
Wróć do Nas,
Przywieź Swoich Znajomych
Wszystkie umieszczone materiały: zdjęcia, tekst, grafika są naszą własnością i są chronione ustawą o prawach autorskich. Coś Ci się podoba? napisz, uzgodnimy szczegóły wykorzystania przez Ciebie lub Twoją firmę.