Lipa – Ruiny Zamku
Województwo: Dolnośląskie
Powiat: Jaworski
Gmina: Bolków
Nazwa niemiecka: Leipe, Kreis Jauer
Nr rejestru zabytków : zamek (ruina) w zespole Lipa Górna (nr rej.: A/3053/751 z 26.09.1960r.),
Założony: Na przełomie XII i XIV wieku (z innych źródeł na przełomie XIV i XV w)
Autorzy projektu:
Styl: Gotyk
Pierwszy właściciel: Prawdopodobnie powstał z inicjatywy jednego ze śląskich rodów rycerskich. Pierwszym znanym właścicielem był w 1309 roku Henryk von Lipa
Opis: Warownia na niewielkim skalnym wzniesieniu została wybudowana na przełomie XIV i XV wieku. Pierwotny zamek składał się z wolno stojącej, trójkondygnacyjnej wieży mieszkalnej oraz muru obronnego wzniesionego na nieregularnym owalnym planie i fosy. Zamek zbudowano z kamienia z wykorzystaniem cegły. W XVI wieku pod rządami rodu von Zedlitz założenie zostało przekształcone i rozbudowane. Do wieży dostawiono zabiegową klatkę schodową, wzniesiono nowy mur obwodowy i budynek bramny, zbudowano długi dom mieszkalny zakończony kuchnią w której umieszczono studnię. Już poza obrębem murów w skale wykuto cysternę na wodę. W XVIII wieku zamek stracił w znaczeniu. W 1821 roku część budynku wykorzystywano jako magazyn zboża. Właściciel dóbr w Lipie Górnej rozbierał zamek, a uzyskany materiał wykorzystywał przy wznoszeniu zabudowań gorzelni i folwarku. Warownię uratował Rudolph hrabia von Stillfried-Rattonitz, który w 1836 roku przystąpił do odbudowy warowni w duchu romantyzmu. Po wschodniej stronie wieży wzniesiono budynek mieszkalny, zbudowano nowy wjazd z niską basztą bramną, wieżę zwieńczono krenelażem i przebito w niej ostrołukowe otwory, nad kuchnią wymurowano piramidalny komin, w murach osadzono detale architektoniczne z innych budowli. Po 1945 roku zamek należał do Państwowego Gospodarstwa Rolnego Bolków. Zabytek częściowo wykorzystywano jako magazyn, następnie nie był użytkowany i zaczął niszczeć. Od 1972 roku zamek jest własnością prywatną. Prywatna właścicielka rozpoczęła remont adaptacyjny metodą gospodarczą, ale nie został on ukończony. W 1985 roku za zgodą służb konserwatorskich zamurowano otwory okienne i drzwiowe, a drzwi z głównego wejścia osadzono w pałacu w Sadach Dolnych. Na przełomie XX i XXI wieku z praktycznie porzuconego zabytku wykuto liczne detale kamieniarskie, m.in. renesansowe portale.
Dzień dzisiejszy:W ostatnich latach miały miejsce zmiany własnościowe. Nowy właściciel około 2017-2018 roku oczyścił teren wokół ruin oraz rozpoczął prace konserwatorskie i zabezpieczające w murach zamku. Wokół zabytku wzniesiono drewniane rusztowania.
Jesteśmy na Ziemi Kłodzkiej
Informacja i Rezerwacja Noclegów
Marek: Tel. +48 694 795 755
Informacja
Magda: Tel +48 537 174 172
Przyjedź, Zostań, Zwiedzaj z Nami,
Wróć do Nas,
Przywieź Swoich Znajomych
Wszystkie umieszczone materiały: zdjęcia, tekst, grafika są naszą własnością i są chronione ustawą o prawach autorskich. Coś Ci się podoba? napisz, uzgodnimy szczegóły wykorzystania przez Ciebie lub Twoją firmę.