Start

Ziemia Kłodzka

10 maja 2023

PL_D_Jelenia Góra

Nazwa obiektu: Jelenia Góra

Państwo: Polska

Województwo: Dolnośląskie

Powiat: Karkonoski 

Gmina:  Jelenia Góra

Miejscowość: Jelenia Góra

Nazwa Niemiecka: Hirschberg im Riesengebirge

Data Założenia: XII w.

 

Historia chronologicznie:

 

1108 – 1112 r. – założono  słowiański gród, polska tradycja przypisuje to Bolesławowi III Krzywoustemu .

 

XIII w. - początki Jeleniej Góry w dzisiejszej postaci. Z wiązane są z akcją osadniczą prowadzoną przez Bolesława II Rogatkę za pomocą kolonistów niemieckich. Dokładna data uzyskania praw miejskich pozostaje nieznana, wiadomo jednak, że sto lat po założeniu osada cieszyła się już statusem miasta .

 

XIV w. -  powstał młyn,   karczma,   piwiarnia, a w okolicy rozwijało się górnictwo rud żelaza i hutnictwo szkła.

 

1392r. -  na mocy układu o dziedziczeniu Jelenia Góra wraz z całym księstwem świdnicko-jaworskim przeszła pod panowanie czeskie. Od zasiadających na praskim tronie Jagiellonów otrzymała szeroką samodzielność i prawo bicia własnej monety.

 

XVI w.  otrzymuje ważny przywilej corocznych jarmarków.

 

XVI w. - II połowa - w mieście i okolicach rozpoczęła się produkcja płócien lnianych zwanych woalami. Handel nimi okazał się z czasem bardzo zyskowny. Produkcję przerwała wojna trzydziestoletnia, podczas której miasto przeżyło swój najtrudniejszy okres. Wszystkie wieże – kościoła, ratusza i bram miejskich uległy spaleniu.  

 

1630r. -  cesarz nadał miastu przywilej wyłączności handlu płótnem lnianym. Miejscowi kupcy zrzeszali się w konfraterni kupieckiej zajmującej się eksportem do wszystkich krajów europejskich, a także na kontynent amerykański.

 

1709 r. – powstała  pierwsza drukarnia w Jeleniej Górze w związku z utworzeniem w mieście szkoły ewangelickiej.

 

1742 r. - Śląsk został zbrojnie wcielony do państwa pruskiego, co odcięło miasto od dotychczasowych rynków zbytu. W tym też czasie zmieniła się koniunktura na rynkach światowych, a rękodzielnicza produkcja spod Karkonoszy została wyparta przez tańsze wyroby mechanicznych tkalni angielskich. Oba te czynniki doprowadziły do całkowitego upadku tkactwa w Jeleniej Górze i okolicach.

 

XIX wiek  był jednak dla Jeleniej Góry pomyślny. Kilku przemysłowców zbudowało tu bowiem swoje fabryki. Wzrastał też gwałtownie ruch turystyczny w Karkonoszach, dla którego Jelenia Góra oraz inne miejscowości wchodzące obecnie w jej skład, stanowiła naturalną bazę wypadową. Do miasta przyjeżdżało coraz więcej gości. Na ich potrzeby wznoszono hotele i pensjonaty, otwierano restauracje, rozpoczęto produkcję żywności oraz pamiątek.

 

1866  r. -  do dalszego wzrostu gospodarczego przyczyniło się doprowadzenie do Jeleniej Góry linii kolejowych  .

 

1911 r. -  do Jeleniej Góry dotarł pierwszy gaz przesłany z Gazowni Miejskiej w Wałbrzychu co znacząco poprawiło rozwój miasta

 

1945 r. maj 8 – miasto zostało zajęte przez wojska radzieckie dopiero po kapitulacji Niemiec, a następnego dnia powołano nowe władze miejskie (z udziałem komunistów z KPD) wraz z nowym burmistrzem z SPD. Tego samego dnia do miasta wkroczyły oddziały Armii Czerwonej.

 

1946 r. maj - Jelenia Góra została pod dzisiejszą nazwą przyłączona do Polski, zaś jej ludność uległa przymusowemu wysiedleniu do Niemiec. Na jej miejsce przybywali polscy przesiedleńcy.  

1971 r. rozpoczęto wyburzanie większości zabytkowych kamienic w obrębie rynku.

 

XX w. lata 70 -  powstała obecna zabudowa placu ratuszowego i jest stylizowana na dawną (pozostawiono sześć fasad dawnych kamienic).

 

Dzień dzisiejszy:         miasto powiatowe

Ciekawostki:   Lokalne lotnisko sportowe zarządzane przez Aeroklub Jeleniogórski oferuje czarterowe loty krajowe i zagraniczne.

 

 

Jesteśmy na Ziemi Kłodzkiej

 

Informacja i Rezerwacja Noclegów

Marek: Tel.  +48 694 795 755

 

Informacja

Magda: Tel  +48 537 174 172

 

Przyjedź, Zostań, Zwiedzaj z Nami,

Wróć do Nas,

Przywieź Swoich Znajomych

 

Wszystkie umieszczone materiały: zdjęcia, tekst, grafika są naszą własnością i są chronione ustawą o prawach autorskich. Coś Ci się podoba? napisz, uzgodnimy szczegóły wykorzystania przez Ciebie lub Twoją firmę.