Nazwa obiektu: Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
Państwo: Polska
Województwo: Dolnośląskie
Powiat: Legnicki
Gmina: Legnica
Miejscowość: Legnica
Ulica: Pl. Katedralny
Nr posesji: 6
Nazwa Niemiecka: Die Peter-Paul Kirche
Adres Niemiecki: Peter-Paul-Platz Liegnitz
Nr rejestru zabytków: 574/54 z dnia 25.11.1949
Data Założenia: 1328 – 1378 r.
Autorzy projektu:
Budowniczy:
Styl:
Pierwszy właściciel:
Historia chronologicznie:
1208 r. - wzmiankowany po raz pierwszy jako Kościół parafialny Świętych Piotra i Pawła.
1328 - 1378 r. - Wzniesiony w obecnej postaci. Budowę jego rozpoczął majster Wiland na mocy umowy, która dotyczyła wystawienia murów i filarów zachodniej części; zakończył budowę (sklepienia) mistrz Klaus Parlirer, czynny w Legnicy w latach 1378-1390.
XV w. - Wzdłuż naw bocznych wzniesiono szereg kaplic.
1524 - 1947 r. - Kościół ewangelicki.
1892 – 1894 r. - Gruntowna przebudowa, zatarła prawie zupełnie (szczególnie od zewnątrz) zabytkowy charakter budowli.
1961 – 1962 r. – Kościół częściowo zrekonstruowany.
1992 r. 25 marca - Papież Jan Paweł II bullą Totus Tuus Poloniae Populus ustanowił kościół katedrą.
Architektura:
Jest to budowla orientowana, murowana z cegły, trzynawowa, pseudobazylikowa, z nieco podwyższoną nawą środkową - Prezbiterium i towarzyszące mu nawy boczne są od wschodu każda z osobna zakończone poligonalnie. Fasadę zachodnią akcentuje tylko jedna wieża, wzniesiona nad nawą północną. Wnętrze nawy głównej i prezbiterium nakrywają sklepienia sieciowe, nawy boczne zaś krzyżowo-żebrowe, wszystkie wsparte na prostokątnych filarach o sfazowanych narożach. Z bogatej niegdyś rzeźby dekoracyjnej zachowały się jedynie dwa kamienne portale. Portal zachodni, dwuprześwitowy, posiada na kolumnie dzielącej - posąg Madonny z Dzieciątkiem, pochodzący z poł. XIV w., oraz portal północny flankowany profilowanymi obramieniami i posągami patronów kościoła. W tympanonie znajduje się płaskorzeźba, przedstawiająca Pokłon Trzech Króli, zwieńczona dekoracyjnym łukiem w ośli grzbiet i baldachimem - dorobionymi w XIX w. Bardzo bogate wyposażenie wnętrza zachowało potężny ołtarz główny z 1769 r., kamienną ambonę z lat 1585-1588 - dzieło Kaspra Bergera. Największą wartość posiada brązowa chrzcielnica, stojąca w prezbiterium, której boki zdobi dwanaście płaskorzeźb ze scenami z życia Chrystusa. Mimo wczesnogotyckiego ornamentu posiada ona jeszcze wiele cech stylu romańskiego. W południowej nawie bocznej zachował się późnogotycki poliptyk z 1498 r. z malowidłami przedstawiającymi sceny z życia św. Anny Samotrzeciej i św. Elżbiety. W kaplicy nawy południowej widnieje całopostaciowy sarkofag księcia Wacława (zm. 1364) i jego żony Anny Cieszyńskiej (zm. 1367); oprócz niego zwraca uwagę nagrobek proboszcza Zygmunta Acze (zm. 1482), wykonany w płaskim reliefie z postacią zmarłego pod baldachimem, oraz szereg epitafiów z XVI w. W kaplicy południowej zachowało się również pięć kamiennych figur gotyckich, pochodzących z ok. 1400 r. W 1972 znaleziono też dwie kamienne rzeźby śś. Piotra i Pawła, pochodzące z końca XIV w., które po konserwacji w latach 1977-1978 wyeksponowano w kościele.
Dzień dzisiejszy: Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Legnicy
Jesteśmy na Ziemi Kłodzkiej
Informacja i Rezerwacja Noclegów
Marek: Tel. +48 694 795 755
Informacja
Magda: Tel +48 537 174 172
Przyjedź, Zostań, Zwiedzaj z Nami,
Wróć do Nas,
Przywieź Swoich Znajomych
Wszystkie umieszczone materiały: zdjęcia, tekst, grafika są naszą własnością i są chronione ustawą o prawach autorskich. Coś Ci się podoba? napisz, uzgodnimy szczegóły wykorzystania przez Ciebie lub Twoją firmę.